تورم

اصلی ترین عاملی که بر نرخ بهره تاثیر دارد نرخ تورم واقعی یا نرخ تورم انتظاری اقتصاد می باشد . نرخ بهره و نرخ تورم رابطه مستقیم با یکدیگر دارند و هر چه نرخ تورم بالاتر باشد نرخ بهره نیز بالاتر خواهد بود ( رابطه مثبت بین تورم و نرخ بهره ) .

استدلال رابطه مثبت بین نرخ بهره و نرخ تورم این است که سبد کالایی و خدماتی که در حال حاضر میخریم در زمان آینده همان سبد کالایی و خدماتی را گران تر میخریم . تورم مربوط به شاخص کل قیمت کالاها و خدمات به صورت افزایش در قیمت سبد استاندارد کالاها و خدمات در طول یک دوره زمانی معین تعریف می شود .

IP تورم یا = ( CPI t+1 – CPI t ) / CPI t
t = دوره زمانی , IP یا General Price Index

در اینجا منظور CPI یا Consumer Price Index شاخص قیمت مصرف کننده است . تورم به صورت درصدی حساب می شود . البته قابل ذکر است که شاخص قیمت تولید کننده هم وجود دارد که به آن PPI یا Producer Price Index گفته می شود . CPI را تورم طرف مصرف کننده و PPI را تورم طرف تولید کننده که شامل هزینه تولید کالا می گویند .

0 پاسخ به "تورم"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

بنیاد علمی آموزشی تدبیر با بیش از 2دهه فعالیت آموزشی، آموزش‎های نوین کاربردی و مهارتی را در زمینه‌های مدیریتی، مالی، سرمایه‌گذاری، بازار کار و… برگزار می‌نماید. در راستای اعتلای دانش و توانمندسازی آحاد جامعه، سعی کرده‌ایم بالاترین کیفیت خدمات آموزشی را بر بسترهای نوین فناوری اطلاعات ارائه نماییم تا گامی در جهت عدالت آموزشی و بهره‌مندی همگان از دانش روز، برداریم.

تماس با ما

هدف ما،

آموزش صحیح برای موفقیت شماست …

تهران، میدان رسالت، پلاک 847
02177803099 – 02177805359

واتساپ 09902099881
info[@]karinic.ir


© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای کارینیک محفوظ بوده و این برند تحت مالکیت بنیاد تدبیر می‌باشد.کلیه دوره‌ها تحت مالکیت معنوی نشر دیجیتال پردیس، در وزارت ارشاد ثبت شده است.