حد ضرر یا Stop Loss چیست؟

حد ضرر یا Stop Loss چیست؟

حد ضرر یا Stop Loss چیست

حد ضرر یعنی به سهم اجازه می دهیم که تا یک جای مشخص می تواند نزول کند و هرگاه به آن نقطه رسید معامله خود را متوقف می کنیم، در ذیل به توضیح واضح تر حد ضرر می پردازیم.

همه میدانیم تمام کسانیکه معامله می کنند از جهت بدست آوردن سود است که معامله ای را انجام می دهند و از آنجایی که بازار بورس قابل پیش بینی نیست و صددرصد نمی توان گفت معامله ای که صورت گرفته سودآور است، در نتیجه میتوانیم بگوییم شاید در معامله ای که کرده ایم ضرر کنیم بنابراین باید یک عددی را پائین تر از قیمت خرید برای احتمال ضرر کردن در نظر بگیریم و بگوئیم اگر در این معامله ضرر کردم نمی خواهم بیشتر ازاین متحمل ضرر شوم که به این موضوع می گویند قرار دادن حد ضرر در معامله.

در واقع وقتی قیمت سهام به حد ضرر تعیین شده رسید، سهام مورد نظر را میفروشیم تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود البته باید توجه کرد که کم شدن سود هم به نوعی ضرر محسوب میشود.

بنابراین زمانیکه قیمت سهام بالا رفت باید حد ضرر را متناسب با قیمت افزایش داد یا به عبارتی حد ضرر را به نقطه ای (عددی) بالاتر انتقال داد.

❇️ نکات مهم:

1) حد ضرر را در معاملات کوتاه مدت روی محدوده حمایتی در موجهای نزولی قرار دهید که حداکثر 10 % از قیمت خریدتان پائین تر باشد.
2) حد ضرر را در معاملات میان مدت و بلند مدت روی حمایتهای معتبر قرار دهید و هرگز بیشتر از 15 تا 20 ٪ نباشد.
3) در روند صعودی وقتی مقاومتی شکسته شد حد ضرر را روی مقاومت شکسته شده قرار دهید، زیرا مقاومت شکسته شده به شکل حمایت عمل می کند.

 مثال:

تصور می کنیم سهام یک شرکت را به قیمت هر سهم 1000 ریال خریده ایم و برای حد ضررمان مقداری معادل حداکثر 10 % پائین تر از قیمت خریدمان را در نظر میگیریم و هرگاه سهام خریداری شده به قیمت هر سهم 900 ریال رسید آن سهم را بدون تعلل می فروشیم تا سرمایه مان بیشتر از این متحمل ضرر نشود.

 یک توصیه دوستانه:

معاملاتتان همیشه دارای حد ضرر باشد و لطفا به حد ضررتان پایبند باشید و حتما به آن عمل فرمایید.

0 پاسخ به "حد ضرر یا Stop Loss چیست؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

بنیاد علمی آموزشی تدبیر با بیش از 2دهه فعالیت آموزشی، آموزش‎های نوین کاربردی و مهارتی را در زمینه‌های مدیریتی، مالی، سرمایه‌گذاری، بازار کار و… برگزار می‌نماید. در راستای اعتلای دانش و توانمندسازی آحاد جامعه، سعی کرده‌ایم بالاترین کیفیت خدمات آموزشی را بر بسترهای نوین فناوری اطلاعات ارائه نماییم تا گامی در جهت عدالت آموزشی و بهره‌مندی همگان از دانش روز، برداریم.

تماس با ما

هدف ما،

آموزش صحیح برای موفقیت شماست …

تهران، میدان رسالت، پلاک 847
02177803099 – 02177805359

واتساپ 09902099881
info[@]karinic.ir


© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای کارینیک محفوظ بوده و این برند تحت مالکیت بنیاد تدبیر می‌باشد.کلیه دوره‌ها تحت مالکیت معنوی نشر دیجیتال پردیس، در وزارت ارشاد ثبت شده است.